یکشنبه 30 تیر 1398

اولین نشست شهرداران استان گیلان درسال96 برگزارشد

نسخه چاپی ایجاد : ‎1396/08/24 13:23 بازدید: 188

نخستین جلسه سراسری شهرداران استان گیلان پس از شروع بکار دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر و روستا در محل سالن غدیر استانداری گیلان به ریاست معاونت هماهنگی امور عمرانی و با حضور مدیرکل دفتر امورشهری شوراهای استانداری گیلان برگزار شد.

در این نشست که صبح چهارشنبه 26آبان با حضور شهرداران و روسای شوراهای اسلامی 52 شهر از استان گیلان و با حضور آقای آقایی؛ معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان و مدیرکل پست استان برگزار گردید؛ آخرین برنامه ها و سیاستها ابلاغی در حوزه عملکرد شهرداریها مورد بررسی قرار گرفت.

در این نشست آقای شعبانپور؛ معاونت هماهنگی امور عمرانی ضمن عرض تسلیت به جهت درگذشت جمعی از هموطنان درحادثه زلزله در شهرستانها استانها غربی کشور گفت: از همه شهرداران و شوراهای دوره پنجم انتظار قانونمداری و توسعه متوازن و پایدار شهری را داریم و به همین منظور باید نسبت به مسائل مهمی همچون افزایش درآمدپایدارشهرداری ها ؛ مدیریت پسماندها و محل دفن زباله ها؛ رعایت و کنترل ضوابط ساخت و ساز در شهرها توجه ویژه صورت گیرد و کارگروه های تخصصی با حضور شهرداران استان تشکیل و مسائل مربوط به مدیریت شهری به شور و مشورت گذاشته بشود.

در ادامه سرکارخانم مهندس میرسیدی ؛ مدیرکل دفتر امورشهری و شوراهای استانداری گیلان نیز ضمن تسلیت ایام ماه اخرصفر و درگذشت هموطنان طی حادثه زلزله در استان کرمانشاه؛ گفت: یک میلیون و شصت هزار نفر از جمعیت گیلان در 52 شهراستان زندگی میکنند و از این جهت رتبه گیلان در کشور ؛هشتم می باشد.

وی گفت:41شهر استان زیر20هزار نفر جمعیت داشته و هشت شهر بین 20تا100هزارنفر و 3شهراستان بالای صدهزار نفر جمعیت دارد؛ که در دوره جدید شوراهای پنجم؛52درصد شهرداران جدید بوده و 43درصد اعضای شوراهای اسلامی از افراد جدید الورود به این عرصه می باشند؛لذا برگزاری نشستهای بررسی سیاستهای کاری شهرداری ها و اموزش جز اولویت های دفتر امور شهری می باشد.

ایشان با بیان آمار ،  ارتقای  شاخصهای بودجه و سرمابه گذاری و دریافت اعتبار از سازمان شهرداری ها و دهیاری ها ،  از شهرداران درخواست کرد نسبت به تهیه برنامه پنجساله با برش یکساله که از تاکید استاندار محترم است همت بگمارند؛ و درحوزه مدیریت پسماندها؛آموزش شهروندی؛رعایت حقوق شهروندی؛توجه به طرح های جامع شهری در توسعه متوازن و هدفمند و پروژه محور ؛ تلاشهای خودرا معطوف نمایند.

در ادامه جلسه شهردار رشت به نمایندگی از سایر شهرداران در خصوص راهکارهای افزایش درآمد پایدار شهری با اولویت قرار دادن بحث گردشگری به سخنرانی پرداخت و سپس مدیرکل پست استان به تشریح طرح سیماک که در خصوص سیستم یکپارچه مدیریت املاک کشور بوده و در 19شهر استان گیلان بصورت پایلوت در حال انجام است به تشریح اقدامات و انتظارات پرداخت.

در این جلسه همچنین آقای آقایی؛معاون دادگستری استان گیلان با تشریح وظایف قانونی شهرداران در انجام تکالیف حفظ حقوق بیت المال و حقوق شهروندی؛نسبت به رعایت اصول جمع اوری و دفن زباله؛ رعایت اصول زیست محیطی و حفظ منابع طبیعی در ساخت و سازها نکاتی را به شهرداران و روسای شوراها اعلام داشتند.

دولت و ملت همدلی و همزبانی