سه شنبه 28 خرداد 1398

برگزاری سیمنار شهرداران استان گیلان در شهر استارا

نسخه چاپی ایجاد : ‎1397/02/23 10:59 ویرایش : ‎1397/02/25 12:37 بازدید: 202

 اولین نشست تخصصی شهرداران استان گیلان در ساعت ١٠ صبح شنبه مورخ 97/02/22 در شهر آستارا برگزار گردید. در این جلسه پس از تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم ،پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و خیرمقدم شهردار آستار به مدعوین ،امام جمعه آن شهر در خصوص فرهنگ سازی راجع به مسائل شهروندی و دینی، رعایت قانون در ساخت و ساز، آپارتمان نشینی و .. مطالبی را بیان نمودند.

آنگاه  آقای مهندس عباسقلی زاده مدیر کل دفتر امور شهری و شوراها با اشاره به سیاستهای اجرایی ابلاغی دفتر امور شهری و شوراهای استانداری گیلان در سه محور : مشارکت و ارتباطات مردمی ، ایجاد درآمدهای پایدار شهری، ارتقاء خدمات شهری و کارگاه آموزشی عصر امروز و درخواست حضور فعال شهرداران در این کارگاه مطالبی را بیان نمودند.

سپس جناب آقای مهندس شعبانپور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری نیز با اشاره به تأکید سیاست دولت تدبیر و امید و مقام عالی استان در بحث مردم و تکریم ارباب رجوع، خدمتگزاری به مردم و تکریم از آنان در اولویت برنامه کاری شهرداران دانست. ایشان سلامت و صداقت پرسنل ، مراقبت دائم و تذکر و یادآوری به خود ، آموزش کافی به پرسنل، دقت در انجام کارها واستفاده از وکلا و حقوقدانهای موفق و  به روز  و مسلط به قوانین در تنظیم قراردادها توسط شهرداریها، ‌پیگیری شهرداران درخصوص طرحهای تفضیلی  از راه شهرسازی، استانداری و مشاورین ذیربط موضوع در خصوص رعایت حقوق شهروندی و ایجاد درآمدهای پایدار، بحث گردشگری در سواحل، جنگل و جلگه و استفاده از پتانسیلهای استان به نحوی که مسائل فرهنگی شهر یا روستا دچار لطمه نشود و در این راستا استفاده از تسهیلات کم بهره، جلب و جذب سرمایه گذار، استفاده از موقعیتهای کوچک و نادیده نگرفتن آن در جهت حل مشکلات اشتغال مردم، لایحه یکپارچه سازی مدیریت واحد شهری، لایحه پسماند با اولویت شهرهای ساحلی و لایحه اصلاح ساختار نیروی انسانی ،‌برنامه های پشتیبانی سازمان همیاری به شهرداریها و نیز تعامل با فرمانداران و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و همچنین برنامه ریزی سفرهای آموزشی شهرداران به داخل و خارج کشور  مطالب مفصلی را بیان نمودند.

در ادامه آقای دکترسالاری استاندار گیلان برگزاری مستمر چنین نشست‌هایی را در مسیر بهبود خدمت رسانی به شهروندان را بسیار موثر ارزیابی کرد و افزودند: فعال بودن شهر فقط محدود به بخش عمرانی نیست و اگر توسعه اقتصادی نباشد کسب و کار ایجاد نمی‌شود. وی رونق بازار هر شهر را منجر به پویایی آن شهر ارزیابی کرد و اظهار داشتند باتوجه به ظرفیت‌های بالای استان گیلان می‌توان اقدامات اساسی در این بخش را برنامه ریزی و انجام داد.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه ظرفیت رودخانه‌ها، آب بندان‌ها و سواحل در استان گیلان بسیار بالا است خاطر نشان کرد: چارچوب سرمایه‌گذاری در استان که مبتنی بر خرد جمعی است تعیین شده تا در کوتاهترین مدت مجوزهای قانونی سرمایه‌گذاری صادر شود. در ادامه بیان داشتند شهرداری‌ها باید به عنوان محور سرمایه‌گذاری در شهرها زمینه و بستر لازم برای فعالیت بخش خصوصی را فراهم کنند وبرای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و ایجاد اشتغال که مورد نظر دولت است به صورت جدی پیگیری و حمایت می‌کنیم. وی بر ضرورت استفاده از تجربیات موجود برای افزایش رونق اقتصادی در شهرها تأکید و تصریح کرد: در حوزه پسماند اقداماتی در سطح استان صورت گرفته اما باتوجه به اعتبار محدودی که در بودجه سالجاری از سوی مجلس برای این بخش در نظر گرفته شده معتقدیم باید به سمت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در جهت رفع مشکل پسماند گام برداشته شود.

ایشان افزودند از آنجائیکه عمده اقدامات شهرداریها مورد بهره‌برداری مردم استان است باید تلاش شود رضایت حداکثری آنان جلب شود.

در ادامه این سمینار شهرداران رشت، لاهیجان، فومن و پره سر و انزلی  به نمایندگی از شهرداران به بیان مسائل و مشکلات شهرداریها پرداختند. در ادامه جلسه نیز کارگاه آموزشی با حضور آقای دکتر امینی مدیر کل دفتر ارزیابی عملکرد، بازرسی پاسخگویی به شکایات سازمان شهرداریها برای شهرداران در خصوص ارتقاء خدمات شهری و مدیریت شهری برگزار گردید.

 

دولت و ملت همدلی و همزبانی